Skip to content

17 Hamal CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block82.10
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF SCORPIO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,578
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
27%
Improvement Value:$82,200
73%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,911+3.1%
2024$3,794+5.0%
2023$3,612+1.6%
2022$3,554-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3700, Page 140

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 3302, Page 266

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1478, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1975