Skip to content

38 Fomalhaut AveBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 1992

Property Information

Block82.10
Lot52
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF PISCES
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,558
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
23%
Improvement Value:$98,800
77%
Total Assessment$128,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,761+2.9%
2024$4,627+4.7%
2023$4,418+1.5%
2022$4,351-2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 1835, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1975