Skip to content

56 Fomalhaut AveBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Apr 14, 2010

Property Information

Block82.10
Lot61
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF PISCES
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,578
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
25%
Improvement Value:$88,500
75%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,376+2.9%
2024$4,253+4.7%
2023$4,061+1.5%
2022$4,000-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4760, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4713, Page 178

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook 1391, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1975