Skip to content

5 Fomalhaut CtBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$29,990
Last Sale Date
Feb 10, 1977

Property Information

Block82.10
Lot65
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
28%
Improvement Value:$75,800
72%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,910+2.9%
2024$3,800+4.7%
2023$3,629+1.5%
2022$3,574-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 1320, Page 1032

Property Built

Built

Year Built: 1977