Skip to content

27 Fomalhaut CtBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block82.10
Lot76
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
26%
Improvement Value:$83,200
74%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+2.9%
2024$4,055+4.7%
2023$3,872+1.5%
2022$3,814+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 5945, Page 6Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4370, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$46,785
DeedBook 2985, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 1925, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1977