Skip to content

20 Fomalhaut CtBlackwood, NJ 08012

Built 1979

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block82.10
Lot89
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
23%
Improvement Value:$98,000
77%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,731+2.9%
2024$4,598+4.7%
2023$4,391+1.5%
2022$4,324+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,508DeedBook 6681, Page 84Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5962, Page 238Recorded10/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3957, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 3009, Page 323

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1552, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1979