Skip to content

11 Corona CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$148,400
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block82.11
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
23%
Improvement Value:$98,100
77%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,727+2.9%
2024$4,594+4.7%
2023$4,387+1.5%
2022$4,321+0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$148,400
Sq Ft1,508DeedBook 6864, Page 252Recorded6/12/2023

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 2780, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 1940, Page 15

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 1539, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1977