Skip to content

18 Corona CtSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Feb 16, 2004

Property Information

Block82.11
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
23%
Improvement Value:$102,200
77%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,879+2.9%
2024$4,742+4.7%
2023$4,528+1.5%
2022$4,460-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 3737, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 2351, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$37,124
DeedBook 1353, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1977