Skip to content

3 Corona CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block82.11
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
24%
Improvement Value:$94,800
76%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,605+2.9%
2024$4,476+4.7%
2023$4,274+1.5%
2022$4,209-1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 3652, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3461, Page 298

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 3136, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

SaleMulti
$38,505
DeedBook 1358, Page 848