Skip to content

35 Ptolemy CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block82.11
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
23%
Improvement Value:$99,400
77%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,775+2.9%
2024$4,641+4.7%
2023$4,432+1.5%
2022$4,365+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5847, Page 331Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3183, Page 277

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2438, Page 262

Property Sale

Sale
$60,300
DeedBook 1561, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1979