Skip to content

83 Fomalhaut AveSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block82.11
Lot92
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
22%
Improvement Value:$104,600
78%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,968+2.9%
2024$4,828+4.7%
2023$4,611+1.5%
2022$4,541+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$66,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5789, Page 146Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4472, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2873, Page 268

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1553, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1977