Skip to content

49 Canis CtSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$157,900
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block82.12
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class16
DescriptionHEATHERFIELD
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,588
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
20%
Improvement Value:$118,500
80%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,482+2.9%
2024$5,328+4.7%
2023$5,088+1.5%
2022$5,011-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 4519, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 3619, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$79,212
DeedBook 3130, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 2995, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 2291, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 1877, Page 246

Property Sale

Sale
$76,100
DeedBook 1754, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1980