Skip to content

42 Canis CtSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$44,900
Last Sale Date
Nov 13, 1980

Property Information

Block82.12
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
25%
Improvement Value:$89,700
75%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,420+2.9%
2024$4,296+4.7%
2023$4,102+1.5%
2022$4,040-2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$44,900
DeedBook 1418, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1980