Skip to content

93 Fomalhaut AveSewell, NJ 08080

Built 1983

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block82.12
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$73,600
71%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,832+2.9%
2024$3,724+4.7%
2023$3,557+1.5%
2022$3,503+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6107, Page 10Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 5150, Page 153Recorded12/26/2013

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2140, Page 255

Property Sale

Sale
$47,450
DeedBook 1533, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1983