Skip to content

9 Canis CtSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Jul 21, 1982

Property Information

Block82.12
Lot51
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionNICKY I
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,595
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
24%
Improvement Value:$94,800
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+2.9%
2024$4,490+4.7%
2023$4,288+1.5%
2022$4,223-3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 1451, Page 1125

Property Built

Built

Year Built: 1980