Skip to content

1 Sirius CtSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$97,390
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block82.12
Lot73
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
DescriptionNICKY II
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,375
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
27%
Improvement Value:$82,200
73%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,147+2.9%
2024$4,030+4.7%
2023$3,848+1.5%
2022$3,790-4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$97,390
DeedBook 3532, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 2522, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 2208, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1980