Skip to content

12 Corvas CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$124,742
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block82.16
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
22%
Improvement Value:$102,900
78%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,909+2.9%
2024$4,771+4.7%
2023$4,556+1.5%
2022$4,487+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$124,742

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5820, Page 99Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$20,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5693, Page 218Recorded7/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 3109, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$45,200
DeedBook 3038, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

SaleMulti
$38,250
DeedBook 1369, Page 574