Skip to content

26 Corvas CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block82.16
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,763
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
23%
Improvement Value:$101,500
77%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,860+2.9%
2024$4,724+4.7%
2023$4,511+1.5%
2022$4,443-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 5203, Page 337Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3630, Page 13

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3208, Page 321

Property Sale

Sale
$79,890
DeedBook 2667, Page 196

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 1543, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1979