Skip to content

30 Corvas CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block82.16
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$103,700
78%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946+2.9%
2024$4,807+4.7%
2023$4,590+1.5%
2022$4,520-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,508DeedBook 6837, Page 330Recorded4/12/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3725, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 1893, Page 109

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1545, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 1979