Skip to content

8 Lebia CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$142,290
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block82.16
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$97,700
77%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,724+2.9%
2024$4,591+4.7%
2023$4,384+1.5%
2022$4,318+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$142,290

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5998, Page 91Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$147,400
DeedBook 3977, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$62,600
DeedBook 3114, Page 324

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 1864, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1979