Skip to content

8 Corvas CtSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block82.16
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1212

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
24%
Improvement Value:$96,600
76%
Total Assessment$126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,676+2.9%
2024$4,544+10.6%
2023$4,109+1.5%
2022$4,047+5.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,508DeedBook 6411, Page 132Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5298, Page 110Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 2560, Page 110

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2116, Page 326

Property Sale

Sale
$54,550
DeedBook 1549, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1979