Skip to content

212 Pitman Downer RdSewell, NJ 08080

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block82.21
Lot1.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1204

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,225
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
14%
Improvement Value:$202,700
86%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+11.5%
2024$7,837+4.7%
2023$7,484+1.5%
2022$7,371+8.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,225DeedBook 5405, Page 180Recorded12/14/2015

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4194, Page 205

Property Sale

Sale
$706,521
DeedBook 3367, Page 106

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1332, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1955