Skip to content

242 Thies RdSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block82.21
Lot10.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1205

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM RANCHER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,709
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
18%
Improvement Value:$205,900
82%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+2.9%
2024$9,027+4.7%
2023$8,620+1.5%
2022$8,490-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,709DeedBook 6924, Page 27Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft1,709DeedBook 5591, Page 265Recorded1/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 2368, Page 286