Skip to content

33 Auriga LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Apr 1, 1986

Property Information

Block82.21
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,793
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
27%
Improvement Value:$153,100
73%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786+2.9%
2024$7,567+4.7%
2023$7,226+1.5%
2022$7,117+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1545, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1976