Skip to content

1 Auriga LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 8, 1990

Property Information

Block82.21
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,906
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
28%
Improvement Value:$148,400
72%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+2.9%
2024$7,366+4.7%
2023$7,034+1.5%
2022$6,928+5.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 1959, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1976