Skip to content

37 Auriga LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$61,500
Last Sale Date
Aug 30, 1983

Property Information

Block82.21
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,666
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
27%
Improvement Value:$141,400
73%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,206+2.9%
2024$7,003+4.7%
2023$6,687+1.5%
2022$6,586+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 1474, Page 1197

Property Built

Built

Year Built: 1976