Skip to content

200 Thies RdSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$599,950
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block82.21
Lot27.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1205

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM HOUSE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,552
Acreage5.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
23%
Improvement Value:$413,900
77%
Total Assessment$536,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,856+2.9%
2024$19,298+4.7%
2023$18,428+1.5%
2022$18,149+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$599,950

From:

To:

Sq Ft3,552DeedBook 5357, Page 332Recorded8/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2983, Page 328

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2134, Page 51