Skip to content

206 Thies RdSewell, NJ 08080

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$549,445
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block82.21
Lot27.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1205

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM HOUSE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,650
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
14%
Improvement Value:$317,000
86%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,598+2.9%
2024$13,215+35.6%
2007$9,746+6.3%
2006$9,168+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$549,445
Sq Ft2,650DeedBook 7204, Page 315Recorded7/18/2025

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,650DeedBook 7167, Page 93Recorded4/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3310, Page 297