Skip to content

224 Thies RdSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block82.21
Lot27.13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1205

Building Details

Building Class17
Description2.5 SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,961
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
12%
Improvement Value:$321,800
88%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,333+3.0%
2024$12,951+2.7%
2023$12,606+0.0%
2022$12,606+11.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,961DeedBook 6388, Page 215Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 3410, Page 80

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3297, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1992