Skip to content

130 Thies Rd(Block 82.21 Lot 28)Sewell, NJ 08080

Built 1950
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block82.21
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1204

Building Details

Building Class17
Description1SFB
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,922
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
17%
Improvement Value:$224,400
83%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+2.9%
2024$9,721+4.7%
2023$9,283+1.5%
2022$9,142+11.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5032, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1950