Skip to content

224 Chapel Heights RdSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 14, 2019

Property Information

Block82.21
Lot28.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1204

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM RANCH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,181
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
12%
Improvement Value:$329,800
88%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,794+2.9%
2024$13,406+4.7%
2023$12,802+1.5%
2022$12,608+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft3,181DeedBook 6236, Page 177Recorded2/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3029, Page 65