Skip to content

10 Auriga LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block82.22
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,763
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
28%
Improvement Value:$145,300
72%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+2.9%
2024$7,244+4.7%
2023$6,918+1.5%
2022$6,813+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,763DeedBook 5126, Page 167Recorded10/18/2013

Property Sale

SaleMulti
$239,900
DeedBook 4521, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1976