Skip to content

3 Argo DrSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Date
Dec 2, 2008

Property Information

Block82.24
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1217

Building Details

Building Class17
DescriptionIMPERIAL
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,924
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
28%
Improvement Value:$150,800
72%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,720+2.9%
2024$7,503+4.7%
2023$7,165+1.5%
2022$7,056+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4608, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$42,850
DeedBook 1300, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1976