Skip to content

6 Orion WaySewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$69,619
Last Sale Date
Sep 26, 1997

Property Information

Block82.26
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
37%
Improvement Value:$103,300
63%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+2.9%
2024$5,896+4.7%
2023$5,630+1.5%
2022$5,545+4.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,619
DeedBook 2811, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 2125, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1976