Skip to content

7 Aquila LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block82.26
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
32%
Improvement Value:$118,800
68%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,227+3.0%
2024$6,045+4.9%
2023$5,761+1.6%
2022$5,670+9.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5095, Page 112Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 4020, Page 305

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3646, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$122,900
DeedBook 3367, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1976