Skip to content

13 Aquila LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block82.26
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,776
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
25%
Improvement Value:$168,700
75%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+2.9%
2024$8,071+13.0%
2023$7,144+1.5%
2022$7,036+7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 5545, Page 318Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$39,190
DeedBook 1329, Page 1005

Property Built

Built

Year Built: 1976