Skip to content

10 Aquila LnSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$40,015
Last Sale Date
Jul 24, 1977

Property Information

Block82.27
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,776
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
28%
Improvement Value:$151,200
72%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768+2.9%
2024$7,550+4.7%
2023$7,209+1.5%
2022$7,100+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,015
DeedBook 1331, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1977