Skip to content

29 Tiros AveSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$160,500
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block82.28
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBERTY TREE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,860
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
23%
Improvement Value:$203,900
77%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+2.9%
2024$9,466+5.3%
2023$8,991+1.5%
2022$8,855+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 3274, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 1497, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1980