Skip to content

1 Tiros AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block82.28
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,283
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
25%
Improvement Value:$176,200
75%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+2.9%
2024$8,416+4.7%
2023$8,037+1.5%
2022$7,915+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4111, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 3643, Page 139

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1538, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1978