Skip to content

9 Tiros AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Jul 14, 1993

Property Information

Block82.28
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBERTY TREE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,860
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
25%
Improvement Value:$173,400
75%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+3.0%
2024$8,019+4.9%
2023$7,646+1.6%
2022$7,526+6.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 2340, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 1434, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1978