Skip to content

5 Mariner DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block82.29
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionDELANY
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,433
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
23%
Improvement Value:$194,100
77%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+2.9%
2024$9,023+4.7%
2023$8,617+1.5%
2022$8,486+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3650, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

SaleMulti
$51,380
DeedBook 1309, Page 478