Skip to content

16 Tiros AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block82.29
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,822
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
26%
Improvement Value:$161,800
74%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,082+2.9%
2024$7,855+4.7%
2023$7,501+1.5%
2022$7,387+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft1,822DeedBook 6139, Page 130Recorded8/12/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5479, Page 108Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$91,050

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5346, Page 338Recorded7/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3166, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2150, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1978