Skip to content

13 Eclipse AveSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block82.30
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBERTY TREE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,042
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
23%
Improvement Value:$202,100
77%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,460+3.0%
2024$9,187+1.9%
2023$9,012+1.5%
2022$8,875+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 2946, Page 229

Property Sale

SaleMulti
$42,090
DeedBook 1306, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1976