Skip to content

8 Eclipse AveSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$127,750
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block82.31
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionLIBERTY TREE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,860
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$149,200
72%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+2.9%
2024$7,413+4.7%
2023$7,079+1.5%
2022$6,972+5.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,750
DeedBook 3338, Page 216

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2782, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$38,090
DeedBook 1306, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1976