Skip to content

18 Eclipse AveSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Sep 28, 2009

Property Information

Block82.31
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
29%
Improvement Value:$134,400
71%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,050+2.9%
2024$6,852+4.7%
2023$6,543+1.5%
2022$6,444+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 4706, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 2258, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 2203, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$36,980
DeedBook 1308, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1976