Skip to content

14 Eclipse AveSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block82.31
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
27%
Improvement Value:$154,000
73%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+2.9%
2024$7,582+8.5%
2023$6,990+1.6%
2022$6,881+7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1520, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1976