Skip to content

29 Arcturus DrSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Dec 30, 2015

Property Information

Block82.32
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
31%
Improvement Value:$124,000
69%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+2.9%
2024$6,467+4.7%
2023$6,176+1.5%
2022$6,082+6.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 5412, Page 338Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$105,798

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 5366, Page 124Recorded9/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 4410, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$35,215
DeedBook 1316, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1976