Skip to content

31 Arcturus DrSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block82.32
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,666
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
29%
Improvement Value:$142,600
71%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+2.9%
2024$7,222+4.7%
2023$6,897+1.5%
2022$6,792+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3884, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$66,800
DeedBook 1522, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1976