Skip to content

39 Arcturus DrSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jun 7, 1985

Property Information

Block82.32
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
32%
Improvement Value:$127,400
68%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,928+2.9%
2024$6,733+4.7%
2023$6,430+1.5%
2022$6,333+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1518, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1976