Skip to content

6 Leo LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block82.34
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1216

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,906
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
24%
Improvement Value:$179,500
76%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+2.9%
2024$8,513+4.7%
2023$8,129+1.5%
2022$8,006+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4989, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$56,350
DeedBook 1423, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1976